Email

debska@miralex.pl

ul. Krańcowa 6

62-030 Luboń

Social media

Pękające pięty

Zdrowe Nogi  >  Baza wiedzy   >  Pękające pięty

Pękające pięty

Pękająca skóra pięt jest problem dużej ilości pacjentów trafiających do gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale również bardzo często bolesny. Skóra stóp charakteryzuje się większą grubością naskórka, a cienką wartwą tkanki podskórnej co powoduje występowanie znacznie większej ilości urazów i ucisków na części podeszwowej stopy.

Kość piętowa jest największą kością stopy, to niej przede wszystkim opiera się ciężar całego ciała, to ona amortyzuje wstrząsy, które zachodzą w trakcie chodzenia. Pęknięcia tworzą się najczęściej na brzegach pięt. Spowodowane są przede wszystkim nadmiernym wysuszeniem skóry i rogowaceniem naskórka, czyli tak zwaną hyperkeratozą. Ogromnym wpływ na proces rogowacenia naskóra na skórze pięt mają również predyspozycje genetyczne, choroby metaboliczne, zmiany w układzie kostnym, zachwianie równowagi hormonalnej w organizmie, grzybica skóry stóp, cukrzyca, zaburzenie krążenia, otyłość oraz niedobór witamin.

Problem pękających pięt najczęściej dotyczy osób o suchej skórze, która jest nieodpowiednio pielęgnowana, osoby chore na cukrzycę, z otyłością, kobiety w ciąży ( większa masa ciała, zmiana sposobu poruszania się). Wpływ ma również pora roku, w czasie letnim dochodzi do przesuszenia skóry pięt, ponieważ stopa jest częściej odsłonięta, częściej korzystamy z basenów, czy wody morskiej, która niekorzystanie wpływa na stan naszej skóry, powoduję wysuszenie, a następnie pojawiają się liczne pęknięci nawet u osób, których ten problem nigdy nie dotyczył.

Wyróżniamy dwa rodzaje pęknięć, które występują na skórze w okolicach kości piętowej:

  • pęknięcia wilgotne – powstają na skutek maceracji naskórka, spowodowanej nadmierną potliwością stóp lub długotrwałym kontaktem z wodą. Pęknięcią tego typu mogą towarzyszyć zakażeniom bakteryjne, które mogą powodować sączące się rany.
  • pęknięcia suche – spowodowane są zmniejszonym wydzialeniem potu, czego skutkiem jest nadmierne rogowacenie, dochodzi wtedy do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry, czyli utraty wilgotności i elastyczności. Tego typu pęknięcia są początkowym etapem tworzenia się głębokich pęknięć wilgotnych.

Wizyta pacjenta w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp z problemem pękającej skóry pięt powinna zacząć się od wnikliwego wywiadu i ustalenia przyczyny występowania tego problemu. Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się użycie preparatów antyspetycznych, co przyczyni się do przywrócenia im naturalnego, kwaśnego pH skóry. Należy również zwrócić uwagę na temperaturę wody i czas moczenia stóp  (kąpiel wodna powinna trwać do 10 minut, a temperatura wody nie powinna być wyższa niż 37 stopni C). Jeżeli nie korzystamy z kąpieli wodnej zaleca się użycie środków zmiekczających. Najpopularniejsze produkty zmiekczające to pianki lub żele charakteryzujące się duża zawartością mocznika. Po użyciu takich produktów skóra pacjenta jest gotowa do zabiegu. Zrogowaciały naskórek wraz z pęknięciami należy opracowywać frezarką za pomocą nośnika gumowego z drobno lub gruboziarnistą kapką w zależności od rodzaju skóry pacjenta. Pęknięcia na piętach należy opracować wzdłuż rozpalin, ponieważ opracowanie w odwrotną stronę może spowodować jeszcze głębsze pęknięcie, które będzie bolesny oraz może doprowadzić do powstania rany. Opracowaną skórę pięt pacjenta należy zabezpieczyć za pomocą opatrunku parafinowego wraz z jonami srebra, które będą działać antybakteryjnie, a parafina zapewni odpowiednie nawilżenie skóry. Sprawdzającym się rozwiązanie są również ortezy odciążające pięte, które zapewnią odpowiednią amortyzację i zmniejsza nacisk nakładany na kość piętową. Osoby z tego typu problemu powinny być regularnymi pacjentami w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp, aby uzyskać odpowiedni efekt, doprowadzić do wyleczenia rozpadlin i zniwelować nieprzyjemne uczucie bólu w trakcie chodzenia. Zadaniem podolog jest również edukacja tego typu pacjentów i wskazanie odpowiednich zaleceń co do pielęgnacji domowej. Ważnym aspektem jest współpraca pacjenta z podologiem, ponieważ tylko wtedy można osiągnąć zamierzone efekty.

Pielęgnacja domowa jest kluczem do sukcesu w przypadku pękających pięt. Pacjent powinien stosować się do zaleceń podologa i systematycznie wracać do gabinetu. Podstawą pielęgnacji jest codziennie stosowanie przez pacjenta maści typu Schrunden ( maść przeznaczona do zrogowaciałej, popękanej, wysuszonej i szorstkiej skóry). Ten preparat zawiera w swoim składzie głównie olejki eteryczne, mydło medyczne, pantenol, bisabol, wysokiej jakości tłuszcze, alantoine, gliceryne, kamfore – tego typu składniki aktywne pozowlą zatrzymać wodę w naskórku i doprowadzą do spłycenia rozpadlin. Używanie maści zaleca się codziennie na noc, a alternatywną na dzień może być opatrunek parafinowy z jonami srebra. Jeżeli pęknięcia nie są zbyt duże na dzień można zalecić stosowanie kremu silnie nawilżającego, który w swoim składzie posiada mocznik, alantoinę i glicerynę.

Do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp codziennie trafiają pacjenci z problemem pękających pięt, często jest to problem estetyczny, ale również bardzo bolesny. Zadaniem podolog jest pozbycie się zrogowaciałego naskóra na skórze pięt i opracowania w odpowiedni sposób rozpadlin. Aby osiągnąc zamierzony efekt bardzo ważnym elementem jest współpraca pomiędzy specjalistą pielęgnacji stóp, a pacjentem.