Email

debska@miralex.pl

ul. Krańcowa 6

62-030 Luboń

Social media

Stopa tenisisty

Zdrowe Nogi  >  Baza wiedzy   >  Stopa tenisisty

Stopa tenisisty

Gra w tenisa obarczona jest ryzykiem nabycia wielu kontuzji. Najczęściej dochodzi do urazów mieśni i ścięgien. Podczas gry w tenisa stopa i kończyna dolna częściej ulegają kontuzjom niż inne partie ciała jak tułów, czy ręcę. Ze względu na duża dynamikę gry stopa tenisisty jest obciążona i podatna na urazy. Ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja oraz stała opieka pod okiem osoby wykwalifikowanej w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp, aby niwelować dyskomfort w obrębie stopy. Najczęściej występujące zmiany na stopach pod wpływem wysiłku fizycznego to między innymi wrastające paznokcie, modzele, odciski, liczne zrogowacenia występujące w miejscu dużego nacisku.

W czasie gry w tenista najbardziej obiążone jest przodostopie, dlatego najczęściej pojawiającym się problemem powodującym dyskomfort są wrastające paznokcie. Wrastający paznokieć to nadmierny wzrost boczny płytki paznokciowej, który powoduje odczyn zapalny ze strony uciskanego wału paznokciowego. Wrastanie może dotyczyć każdego palca, jednak w ponad 90 procentach przypadków dotyczy palucha. Ze względu na dużą rotację stopy w obuwiu tenisisty dochodzi również do wrastania drugiego i trzeciego palca. W przypadku występowania takiego problemu ważne jest stosowanie tamponady przy płytkach paznokciowych, w których odczuwany jest ból. Tamponada jest wykonana ze specjalnej, cienkiej fizeliny, która ma za zadanie oddzielać ostrą krawędź płytki paznokciowej od wału paznokciowego i niwelować ból. W gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp specjalista oczyści problemtyczne płytki, jak również pokaże i nauczy jak wykonywać tamponady, są one niezbędne podczas gry. Polecanym preparatem, który zmiękczy wrastającą płytkę paznokciową jest Płyn zmiękczający GEHWOL, który w swoim składzie posiada pantenol, bisabol, olejek rycynowy. Bardzo dużą uwagę należy zwracać na sposób obcinania paznokci.

Podczas gry w tenisa stopa rotuje i dochodzi do przesuwania się jej w obuwiu, duży nicisk jest kładziony główne na przodostopie, dlatego zaleca się obcinanie płytki paznokciowej na prosto i krótko, a następnie opiłowanie jej brzegów. Tak obcięte paznokcie nie powinny powodować dyskomfortu pod czas gry oraz nie powinno dojść do warstania płytki paznokciowej. Aby uealastycznić i odżywić paznokcie zaleca się stosowanie olejku pielęgnacyjnego GEHWOL. Preparat ten zawiera substancje antybakteryjne, zapobiega grzybicy paznokci i zapaleniom wałów paznokciowych.

Stopa tenisisty narażona jest na występowania licznych modzeli. Modzel to zgrubienie warstwy rogowej naskórka spowodowane przez pernamentny ucisk i zmiany kostne występujące w obrębie stopy. Miejscem występowania modzeli jest część podeszwowa stopy. Najczęściej pojawiają się w okolicach środstopia. Zgrubiała warstawa rogowa naskóra wywołuje ucisk, odczuwalny jest piekący ból, który ogranicza ruch. W przypadku modzeli zaleca się wizyte u podologa i usunięcie za pomocą skalpelu lub frezarki. Jest to problem powracający, dlatego aby przedłużyć komfort po usunięciu modzeli zaleca się stosowanie kremu z duża zawartością mocznika, na przykład Lipidro Crem GEHWOL. Systematyczne stosowanie tego kremu zmiękcza naskórek i zapobiega się odtwarzaniu się warstwy rogowej naskórka, wyrównuje równowagę hydrolipidową naskórka.

Dość częstym problemem są również nagniotki (odciski). Są to zgrubienia warstwy rogowej, które posiadają tak zwany trzpień (rdzeń), który powoduje promieniujący ból i ucisk. Pojawienie się takiego odcisku spowodowane jest najczęściej zmianami kostnymi oraz źle dobranym obuwie. Zlokalizowane są często na małych palcach oraz na części podeszwowej stopy, zdarzają się przypadki występowania nagniotka w modzelu, czasami jest to jeden, ale również może występować kilka powierzchownych. Zaleca się usuwanie odcisków u specjalistów w gabinetach pielęgnacji stóp, mogą być one usuwane za pomocą odpowiednich frezów, bądź skalpela. Produktem pielęgnacyjnym do stosowania w przypadku odcisków jest fluid GEHWOL. Odciski można również odciążać odpowednimi ortezami tak zwanymi obrączakami silikonowymi, które nakłada się na miejsce występowania nagniotka.

Modzele i odciski to problem nawracjący. Systematyczne usuwanie i odpowiednia pielęgnacja pozwolą pozbyć się problemu i zniwelują dyskomfort występujący podczas gry.

Osoby uprawijące sport powinny najbardziej zadbać o odpowiednie obuwie, powinno ono być dobrze dopasowane do stopy, elastyczne i wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Buty nie mogą być za duże, ponieważ dochodzi wtedy do przesuwania się stopy i tworzą się urazy. Za małe i ciasne obuwie może doprowadzić do wrastania płytki paznokciowej. Wkładki w obuwiu powinny być odpowiedniej grubości, aby amortyzować uderzenia stopy podczas biegania.

Codzienna pielęgnacja zapobiegania powstawaniu zmian skórnych oraz zmian występujących na płytce paznokciowej. Regularne stosowanie kremów z mocznikiem powinno zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia modzeli i uelastycznić skórę stóp. Po intensywnym treningu warto pamiętać o odprężającej kąpieli wodnej z dodatkiem soli lawendowej lub ziołowej, która silnie zmiękczy zrogowaciały naskórek i poprawi ukrwienie stopy. Aby zapobiec nadmiernej potliwości stóp w czasie wysiłku fizycznego należy zwrocić uwagę na skarpetki, powinny być wykonane z bawełny, bez sztucznych dodatków. Dodatkowo można zastosować dezodorant do stóp i butów, który zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, zapewnia komfort i chroni przed rozwojem grzybicy.

Stopa tenisisty jest narażona na liczne urazy i zmiany na skórze stóp, jak również na płytce paznokciowej. Odpowiednia pielęgnacja i dostosowanie obuwia powinno zapobiec bolesnym zmianom oraz poprawić komfort w czasie gry.